Samsung Galaxy S4 Mini Root Atma, Format Atma, Yazılım Güncelleme

Açıklama

24.08.2017 04.08

Samsung  Root Atma İşlemi Nedir Ve Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

            Linux isimli işletim sistemleri kapsamında administrator yani yönetici etkisine sahip olan kullanıcı isminin adı ‘root’ olarak belirtilmektedir. Android ise, Linux tabanlı olan bir işletim sisteminden ibarettir. Root yetkisi olmayan kullanıcı hesapları, cihazlar üzerinde belirlenmiş sistemsel nitelikteki pek çok şeyi değiştiremeyecektir.

            Android tablet ve telefon üreticileri ise, root yetkisini kullanıcılara kapatıp cihazlara tam anlamıyla kontrol sağlanmasını önlemektedir.  Samsung  Yazılım güncellemesi (root atma) işlemi sayesinde bu kontrol elde edilebilir. Genel bir deyim olarak root atma işlemleri, aslında tablete ya da telefona root yetkilerini sağlamak anlamını taşımaktadır. Peki, root işlemi yapıldığında bu durumun ne gibi faydaları olabilir? Tablete ya da telefona özelleştirilmiş bir ROM kurmak mümkündür. Yani telefon ile gelen yazılımı eğer beğenmediyseniz çok daha farklı bir ROM deneyebilirsiniz.

            Cihazların bütün dosya sistemlerine ulaşmak da aynı şekilde kolay olacaktır. Yani kısacası, Android sisteminin root (kök) dizinine ulaşarak bütün dosyaları görebilir ve inceleyebilirsiniz. ES File Explorer ya da benzer dosya yöneticileri olan uygulamalar, root yetkisini alarak bunları kullanıcılara sağlayabilirler. Yazılım güncellemesi (root atma) işlemleri kapsamında söz konusu olan bu fırsatlar elde edilebilir. Cihazların ekran ayarları, titreşim ayarları, işlemci hızları, gizli dosyalar, flaş ışığı artımı, ses kuvveti ayarları ya da kamera yazılımı gibi her türlü detayı özelleştirip performans artımı elde edilebilir. Root ihtiyacı olan bütün uygulamaları kullanmanız da mümkün olacaktır. Örnek olarak, telefon görüşmeleri temiz olarak kaydedebilen yazılımları kullanabilirsiniz.

            Tüm bu bilgilerin yanı sıra tablet ya da telefonlara yüklü olarak gelmiş gereksiz pek çok uygulamayı silme imkânını da elde etmeniz mümkündür. Normal koşullarda telefon operatörleri ve üreticileri pek çok kullanışsız uygulamayı yükleyip kullanıcılara sunarlar ve bu uygulamaları ne yazık ki kullanıcıların kaldırması mümkün olmaz. Bu uygulamalar da elbette ki hafızada yeteri kadarıyla alan işgal etmektedir. Üstelik pek çoğu arka planda boşuna çalışarak cihazların batarya ve pillerinin daha hızlı şekilde bitmesine yol açarlar. Yalnızca bu durumdan kurtulmak için dahi root işlemi yapılmaya değer görülmektedir. Sizler de bu işlemi kendi cihazlarınız kapsamında uygulayarak pek çok ayrıcalığı rahatlıkla elde edebilirsiniz. Bunun için yalnızca root işlemi hakkında detaylı bilgi edinmeli ve gerekli tüm aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.

            Daha sonrasında verilen bu örnekler gibi birçok imkânı ve ayrıcalığı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca root işleminin uygulanması da son derece zordur. Yani ufak bir araştırma sonucunda root atmak kolay olmayacaktır. Ayrıca cihazda SD hafıza varsa eğer uygulamalarınızı bu hafızaya taşıyıp cihazın ana hafızasını da rahatlatabileceksiniz. Normal koşullarda, bu işlemi yalnızca destekleyen birkaç tane uygulamayla yapabilirsiniz. Yani yine sınırlanmış olursunuz. Arka planda sürekli çalışan uygulamalarınızı da sınırlayarak ya da kapatarak kurtulabilirsiniz. Bu sayede cihazda boş kalan hafıza oranınızı artırmış olabilirsiniz.

 

 

Konum

Özcan Bilişim